My default image

Dąbrowa Górnicza

Szymon Lubaszka - Śladami Kopalń Zagłębia Dąbrowskiego

 Powrót do głównej
 Powrót do głównej

Szymon Lubaszka - Śladami Kopalń Zagłębia Dąbrowskiego


Ma 25 lat i nietypowe zainteresowania. Aby je realizować schodzi pod ziemię. Szymon Lubaszka, młody dąbrowianin, podąża śladami nieczynnych już kopalń Zagłębia Dąbrowskiego, które chce ocalić od zapomnienia. Jego orężem jest aparat fotograficzny i profil na Facebooku. Fotografuje nieczynne już kopalnie, zbiera eksponaty, aby potem zaprezentować je na organizowanych przez siebie wystawach. Swój projekt nazwał "Śladami Kopalń Zagłębia Dąbrowskiego".

Szymon Lubaszka - Śladami Kopalń Zagłębia Dąbrowskiego

Sam o sobie mówi, że jest ogromnym pasjonatem górnictwa, w szczególności ratownictwa górniczego oraz fotografii. Pasją do kopalń zaraziła go pisarka  Karolina Baca-Pogorzelska, która jest autorką książek o tematyce górniczej. Z myślą o swojej pasji wybrał też kierunek studiów. W przyszłym roku zamierza zacząć studia górnicze na kierunku „Eksploatacja złóż podziemnych” na Politechnice Śląskiej.

Tymczasem z aparatem w dłoni zjeżdża pod ziemię, aby pokazać światu jak wyglądają nieczynne zagłębiowskie kopalnie. Efekty swojej pracy prezentuje potem na wystawach organizowanych przez siebie na terenie całego Zagłębia. W tym celu podejmuje współpracę z muzeami miejskimi, instytucjami górniczymi i miejskimi.

Współpracuje również z "Muzeum Miejskim Sztygarka". Jego wystawa zostanie tu zaprezentowana podczas tegorocznej Industriady (10 czerwca br.). Osoby, które wybiorą się wtedy do Sztygarki, oprócz obejrzenia wystawy, będą również miały możliwość spotkania Szymona i porozmawiania z nim. Ale to nie wszystko. Na ten rok dąbrowianin ma już zaplanowanych sześć innych wystaw na terenie całego Zagłębia. Najbliższy wernisaż odbędzie się 23 lutego o godz. 17:00 w Bibliotece Miejskiej w Sosnowcu przy ulicy Kalinowej. Do Dąbrowy wystawa zawita 7 kwietnia. W tym dniu, o godz. 17:00, w Bibliotece Miejskiej w Dąbrowie Górniczej Filia nr 5 ul. Piłsudskiego 32 odbędzie się wernisaż wystawy.

Całym sercem kibicujemy dąbrowianinowi w dalszym rozwijaniu jego pasji. Jeśli i ty masz ciekawe hobby, którym chciałbyś się podzielić, zapraszamy do kontaktu. Dołącz do klubu "Zagłębiaków z pasją". Napisz: redakcja@dg.pl

Działalność Szymona można śledzić na jego profilu na Facebooku. www.facebook.com/sladamikopalnzaglebia. 

Autor: Magdalena Jagielska/zdjęcia: archwium prywatne Szymona Lubaszki

Komentarze


Pozostałe

Jakub Bednarz - życie na szóstym biegu

Niektórzy nie rozumieją co inni widzą w bieganiu, dla innych bieganie jest natomiast sposobem na życie. Jeszcze innym potrzebny jest impuls do działania lub po prostu dobry przykład. Jeśli go wam brakuje koniecznie przeczytajcie ten artykuł. Przedstawiamy sylwetkę Jakuba Bednarza - mieszkańca Dąbrowy Górniczej, który przebiegł to miasto wzdłuż i wszerz, a na swoim koncie ma udziały w wielu imprezach biegowych w całej Polsce i wyniki, które imponują.

Bajkoszycie - Marta Paśnik

Zagłębie pełne jest kreatywnych osób, które mijamy na ulicach, ale również w świecie wirtualnym, przekładając kartki elektronicznych stron. Nie sposób przejść obojętnie obok ich magicznego świata. Taki jest właśnie świat Marty, mieszkanki Będzina, prowadzącej bloga ugliefriend. Zakwalifikować ją do szafiarek to mało. Jej blog to moda, poezja i malarstwo w jednym. Upust swojej wyobraźni daje również szyjąc szmaciane lalki. Na jej wytwory mamy dla was rabat, ale najpierw poczytajcie.

Bartłomiej Rdest - Leerde88

Jego zdjęcia mówią same za siebie. Nie potrzebują kolorów, aby wyrazić swój przekaz. Ich siła polega na kolorystycznym minimalizmie i ukrytej nostalgii. Leerde88 - pod takim nickiem na Instagramie kryje się dąbrowianin, którego zdjęć w tym medium społecznościowym trudno nie zauważyć. Bartłomiej Rdest, bo tak się naprawdę nazywa, regularnie publikuje zdjęcia prezentujące również miasto Dąbrowa Górnicza. Nie znajdziecie tam jednak typowych fotek. Jego zdjęcia mają to coś, co tak trudno określić. Zresztą sami sprawdźcie.

Zobacz więcej