My default image

Dąbrowa Górnicza

Ćwicz z Pendolino

 Powrót do głównej
 Powrót do głównej

Ćwicz z Pendolino


Marcin Domański udowadnia, że ćwiczyć można wszędzie. Nawet w tak nietypowym miejscu jak peron kolejowy czy środek pędzącego pociągu. Dąbrowianin trafił nawet na listę ludzi pozytywnie zakręconych prezentowanych na łamach telewizyjnego "Teleexpresu". Dziś trafia do naszego działu "Zagłębiacy z pasją".

Ćwicz z Pendolino

Właśnie minął rok, odkąd zaczął ćwiczyć na peronie. Od tego czasu nakręcił prawie trzydzieści odcinków z ćwiczeniami na tle pędzącego Pendolino i dąbrowskiego peronu .  - Pierwszy odcinek był tak naprawdę odreagowaniem po nieudanym  dniu samodzielnych nagrań amatorskiego filmu o stanie Czarnej Przemszy i infrastruktury kąpielowej w Będzinie - mówi. Dalej, swój kanał w mediach społecznościowych mógł rozwijać dzięki mamie, która podarowała mu statyw. Dziś swoje filmy prezentuje na kanale "Ćwicz z Pendolino"  na You Tube" Ma również swój profil na Facebooku.

Głównym celem działań Marcina jest walka na rzecz poprawy infrastruktury kolejowej na terenie Dąbrowy Górniczej i całej metropolii śląsko-zagłębiowskiej. Pokazując dąbrowską infrastrukturę kolejową, która stanowi tło dla jego filmów, próbował wywalczyć lepsze warunki dla podróżujących,  m.in. ogrzewaną poczekalnię na dworcu w Dąbrowie Górniczej. Zgłaszał również pomysły przystanków w Sosnowcu-Środuli czy na osiedlu Morcinka w Gołonogu.

Dodatkową motywacją do stworzenia tego cyklu był stan zdrowia społeczeństwa, w szczególności tej części, która dużo podróżuje. Sam, jako dojeżdżający do pracy ponad 200 km dziennie, wie co znaczy trwanie w jednej pozycji przez długi okres czasu. Dlatego już od kilku lat sumiennie ćwiczy podczas każdej dłuższej podróży pociągiem.
Nagrania zaczął jednak od ćwiczeń na świeżym powietrzu. - Chciałem wykorzystać kontrast przejeżdżającego Pendolino ze stanem peronu w Dąbrowie Górniczej. Dopiero w następnej kolejności zacząłem nagrywać również ćwiczenia wewnątrz składu, co w mojej opinii jest znacznie ważniejszą czynnością dla pasażerów. Bo o ile ćwiczenie na peronie może być bardzo przydatne, gdy pociąg jest dużo opóźniony, jest zimno, a na stacji nie ma gdzie się schować (tak jak to było w przypadku Dąbrowy Górniczej), to pewne elementy gimnastyki podczas podróży pociągiem powinien wykonywać prawie każdy podróżny. W pierwszym przypadku pasażer może się ogrzać, w drugim zapewnić sobie zdrowy przejazd, uniknąć zakrzepów żylnych, skurczy czy schorzeń kręgosłupa - podkreśla.Pytany o reakcję współpasażerów odpowiada, że jest ona bardzo życzliwa, szczególnie u konduktorów, którzy często zwlekają z kontrolą jego biletu do czasu aż zakończy wykonywanie ćwiczenia.

Nagranie kolejnego odcinka już jutro.  - 19 lipca przed 22:00 przez stację w Dąbrowie Górniczej znowu przejedzie skład kategorii Express Intercity Premium. Będę tam również ja, aby  nagrać zaległy szósty odcinek, którego nie odnajdziecie wśród nagranych dotąd trzydziestu części - mówi nam Marcin.

Ćwicz z Pendolino w sieci:
Facebook: Ćwicz z Pendolino
You Tube: Ćwicz z Pendolino


***

Uwaga - Zagłębiacy z pasją!

Wracamy do prezentowania zapoczątkowanego przez nas kilka lat temu cyklu "Dąbrowiacy z pasją". Na naszych łamach przedstawiliśmy wam już ponad 50 kreatywnych osób. Chcemy jednak rozszerzyć nasz dział i pokazywać wam ciekawe osobowości czy projekty z całego regionu. Nasza seria zmienia więc nazwę na "Zagłębiacy z pasją". Macie pomysł o kim moglibyśmy napisać? A może sami chcielibyście się zaprezentować na naszych łamach? Nie stawiamy żadnych wymagań, ograniczać was może jedynie własna wyobraźnia! Zapraszamy do kontaktu: redakcja@dg.pl

(mag)

Komentarze


Pozostałe

Szymon Lubaszka - Śladami Kopalń Zagłębia Dąbrowskiego

Ma 25 lat i nietypowe zainteresowania. Aby je realizować schodzi pod ziemię. Szymon Lubaszka, młody dąbrowianin, podąża śladami nieczynnych już kopalń Zagłębia Dąbrowskiego, które chce ocalić od zapomnienia. Jego orężem jest aparat fotograficzny i profil na Facebooku. Fotografuje nieczynne już kopalnie, zbiera eksponaty, aby potem zaprezentować je na organizowanych przez siebie wystawach. Swój projekt nazwał "Śladami Kopalń Zagłębia Dąbrowskiego".

Jakub Bednarz - życie na szóstym biegu

Niektórzy nie rozumieją co inni widzą w bieganiu, dla innych bieganie jest natomiast sposobem na życie. Jeszcze innym potrzebny jest impuls do działania lub po prostu dobry przykład. Jeśli go wam brakuje koniecznie przeczytajcie ten artykuł. Przedstawiamy sylwetkę Jakuba Bednarza - mieszkańca Dąbrowy Górniczej, który przebiegł to miasto wzdłuż i wszerz, a na swoim koncie ma udziały w wielu imprezach biegowych w całej Polsce i wyniki, które imponują.

Bajkoszycie - Marta Paśnik

Zagłębie pełne jest kreatywnych osób, które mijamy na ulicach, ale również w świecie wirtualnym, przekładając kartki elektronicznych stron. Nie sposób przejść obojętnie obok ich magicznego świata. Taki jest właśnie świat Marty, mieszkanki Będzina, prowadzącej bloga ugliefriend. Zakwalifikować ją do szafiarek to mało. Jej blog to moda, poezja i malarstwo w jednym. Upust swojej wyobraźni daje również szyjąc szmaciane lalki. Na jej wytwory mamy dla was rabat, ale najpierw poczytajcie.

Bartłomiej Rdest - Leerde88

Jego zdjęcia mówią same za siebie. Nie potrzebują kolorów, aby wyrazić swój przekaz. Ich siła polega na kolorystycznym minimalizmie i ukrytej nostalgii. Leerde88 - pod takim nickiem na Instagramie kryje się dąbrowianin, którego zdjęć w tym medium społecznościowym trudno nie zauważyć. Bartłomiej Rdest, bo tak się naprawdę nazywa, regularnie publikuje zdjęcia prezentujące również miasto Dąbrowa Górnicza. Nie znajdziecie tam jednak typowych fotek. Jego zdjęcia mają to coś, co tak trudno określić. Zresztą sami sprawdźcie.

Zobacz więcej