My default image

Dąbrowa Górnicza

Ciućmok

 Powrót do głównej
 Powrót do głównej

Ciućmok


Odkopują zagłębiowską gwarę podając ją w ciekawej, nowoczesnej formie. Mowa o małżeństwie, które zafascynowane językowymi regionalizmami stworzyło "Ciućmoka". To twór młody, ale zdążył się już mocno rozgościć w mediach społecznościowych. Skąd się wziął Ciućmok? Kim jest wyzgiernica? Przeczytacie o tym u nas. Mamy dla was również konkurs z ciućmokowymi gadżetami.

Ciućmok

Skąd się wziął Ciućmok?

- Z potrzeby uwolnienia naszej kreatywności - opowiada jego współtwórca, Paweł Badura. - Mamy głowy pełne pomysłów. Jedne się wspaniale realizują, inne giną w zarodku. Ten pomysł się zmaterializował w czasie dwóch dni od zakiełkowania w naszych głowach i okazał się strzałem w dziesiątkę - dodaje.

Zagłębiowska gwara dla Ciućmoków

Ciućmoka tworzą Basia i Paweł Badurowie, małżeństwo mieszkające w Dąbrowie Górniczej. Na co dzień prowadzą agencję reklamową. Po godzinach rozwijają Ciućmoka, przypominając zagłębiowską gwarę na swoim fejsbukowym profilu "Zagłębiowska gwara dla Ciućmoków". - Inicjatywy lokalne cieszą się sporym powodzeniem, a w naszym regionie do tej pory nikt nie pochylił się nad kwestiami językowymi. Mamy bardzo dużo słów, które używane są tylko w Zagłębiu i postanowiliśmy je zaprezentować na profilu w mediach społecznościowych - mówi Basia.

Jak na osoby z branży reklamowej przystało, nie brak im kreatywności. Swoje doświadczenie przełożyli na prosty i minimalistyczny przekaz graficzny, gdyż - jak sami mówią - czują przesyt wszechobecną pstrokatością przekazów reklamowych. 

Paweł pochodzi z Sosnowca i to on rozumie większość tutejszych zwrotów. Basia jest z Jastrzębia Zdroju, a w jej rodzinie część osób posługuje się sprawnie gwarą śląską. Postanowili pozbierać używane w Zagłębiu słowa w jeden zbiór, który nazwali na własne potrzeby gwarą zgodnie z definicją mówiącą, że gwara to terytorialna odmiana języka. Wiedzę czerpią z dwóch opracowań naukowych: "Słownika Prowincyjonalizmów powiatu będzińskiego" Józefa Ziemby z 1889 roku oraz "Polszczyzny Zagłębia Dąbrowskiego" Magdy Pastuchowej i Aldony Skudrzykowej. - Jest też drugie, bardzo bogate źródło, wiedza naszych czytelników. Otrzymujemy dużo wiadomości z kolejnymi słowami, które wykorzystujemy do publikacji - mówi Paweł.

Łęka, Łosień, Łokradzionów

Twórcy Ciućmoka zagłębiowskie słowa zamieszczają na swoim profilu na Facebooku oraz na gadżetach. Jest wśród nich worek na meszty (czyli tenisówki), kubek wyzgiernicy (kobiety intrygującej), dopolonej (szalonej) czy torba na fitkę (torba na warzywa). W ostatnich dniach zaprezentowali nowy kubek z obrazkiem słynnego pomnika sosnowieckiego artysty, Jana Kiepury. Kilka dni temu powstała również seria Ciućmok sosnowiecki, stworzona w kooperacji z młodym zagłębiowskim artystą. - Mamy taki plan aby podejmować regularnie współpracę z młodymi, zdolnymi z naszego regionu. Można się do nas zgłaszać ze swoimi wizjami. Jesteśmy otwarci - dodaje Paweł.

Gdzie można ich spotkać?W sieci: www.ciucmok.pl
W realu: sklep stacjonarny w Sosnowcu, ul. Targowa 6

Najbliższe wydarzenie, w którym Ciućmok weźmie udział - Industriada, Dąbrowa Górnicza, 11 czerwca 2016. 

Ciućmokowe gadżety są do wygrania w naszym konkursie - o TU.

***

Uwaga - Zagłębiacy z pasją!

Wracamy do prezentowania zapoczątkowanego przez nas kilka lat temu cyklu "Dąbrowiacy z pasją". Na naszych łamach przedstawiliśmy wam już ponad 50 kreatywnych osób. Chcemy jednak rozszerzyć nasz dział i pokazywać wam ciekawe osobowości czy projekty z całego regionu. Nasza seria zmienia więc nazwę na "Zagłębiacy z pasją". Macie pomysł o kim moglibyśmy napisać? A może sami chcielibyście się zaprezentować na naszych łamach? Nie stawiamy żadnych wymagań, ograniczać was może jedynie własna wyobraźnia! Zapraszamy do kontaktu: redakcja@dg.pl

(magjag)

 

Komentarze


Pozostałe

Szymon Lubaszka - Śladami Kopalń Zagłębia Dąbrowskiego

Ma 25 lat i nietypowe zainteresowania. Aby je realizować schodzi pod ziemię. Szymon Lubaszka, młody dąbrowianin, podąża śladami nieczynnych już kopalń Zagłębia Dąbrowskiego, które chce ocalić od zapomnienia. Jego orężem jest aparat fotograficzny i profil na Facebooku. Fotografuje nieczynne już kopalnie, zbiera eksponaty, aby potem zaprezentować je na organizowanych przez siebie wystawach. Swój projekt nazwał "Śladami Kopalń Zagłębia Dąbrowskiego".

Jakub Bednarz - życie na szóstym biegu

Niektórzy nie rozumieją co inni widzą w bieganiu, dla innych bieganie jest natomiast sposobem na życie. Jeszcze innym potrzebny jest impuls do działania lub po prostu dobry przykład. Jeśli go wam brakuje koniecznie przeczytajcie ten artykuł. Przedstawiamy sylwetkę Jakuba Bednarza - mieszkańca Dąbrowy Górniczej, który przebiegł to miasto wzdłuż i wszerz, a na swoim koncie ma udziały w wielu imprezach biegowych w całej Polsce i wyniki, które imponują.

Bajkoszycie - Marta Paśnik

Zagłębie pełne jest kreatywnych osób, które mijamy na ulicach, ale również w świecie wirtualnym, przekładając kartki elektronicznych stron. Nie sposób przejść obojętnie obok ich magicznego świata. Taki jest właśnie świat Marty, mieszkanki Będzina, prowadzącej bloga ugliefriend. Zakwalifikować ją do szafiarek to mało. Jej blog to moda, poezja i malarstwo w jednym. Upust swojej wyobraźni daje również szyjąc szmaciane lalki. Na jej wytwory mamy dla was rabat, ale najpierw poczytajcie.

Bartłomiej Rdest - Leerde88

Jego zdjęcia mówią same za siebie. Nie potrzebują kolorów, aby wyrazić swój przekaz. Ich siła polega na kolorystycznym minimalizmie i ukrytej nostalgii. Leerde88 - pod takim nickiem na Instagramie kryje się dąbrowianin, którego zdjęć w tym medium społecznościowym trudno nie zauważyć. Bartłomiej Rdest, bo tak się naprawdę nazywa, regularnie publikuje zdjęcia prezentujące również miasto Dąbrowa Górnicza. Nie znajdziecie tam jednak typowych fotek. Jego zdjęcia mają to coś, co tak trudno określić. Zresztą sami sprawdźcie.

Zobacz więcej