My default image

Dąbrowa Górnicza

Zagłębiarki

 Powrót do głównej
 Powrót do głównej

Zagłębiarki


Zabawa słowem i przewrotne grafiki na temat Zagłębia. Tak w skrócie można określić "Zagłębiarki" - kreatywny duet z naszego regionu. Beata Nocoń (graficzka) i Agnieszka Stefaniak-Zubko (copywriterka), postanowiły połączyć swoje umiejętności by opowiadać o tym, jak widzą Zagłębie. Efekt jest zabawny i świeży. Zresztą sami zobaczcie.

Zagłębiarki

Artystki zaczęły od stworzenia serii plakatów, które cieszą się dużym powodzeniem. Ich pomysł opiera się na zilustrowaniu zagłębiowskich miejsc, symboli i  ubraniu ich w zabawne i przewrotne sformułowania. Plakaty „Zagłebiarek” to tak naprawdę tylko jedna z form ich kreatywnego wyrazu. W planach są kolejne produkty z regionem w tle - pocztówki, koszulki i torby. Dziewczyny pracują właśnie nad sklepem internetowym, w którym ich ilustracje będzie można obejrzeć i kupić.

Zagłębie jest piękne

- Pomysł na stworzenie serii zagłębiowskich ilustracji wziął się - jak większość kreatywnych projektów - z potrzeby tworzenia. Jesteśmy silnie związane z regionem, uczestniczymy w jego życiu kulturalnym i obywatelskim. W pewnym momencie uznałyśmy, że pora powiedzieć na głos: „Zagłębie jest piękne”. No i powiedziałyśmy. Tak jak potrafimy najlepiej - mówi Agnieszka-Stefaniak Zubko.

Realizując swoje projekty chcą wywołać uśmiech na twarzach mieszkańców, przywołać miłe wspomnienia z dzieciństwa albo zabawne skojarzenia. Według nich "Zagłębiarki" to pomysł z pozytywnym przesłaniem. Chcą promować Zagłębie tak, żeby mówiło się o nim dużo, głośno i w jak najlepszym kontekście.  Póki co świetnie im się to udaje. Ich projekty można obejrzeć na facebookowym profilu, gdzie prezentują zdjęcia swoich plakatów wiszące na ścianach mieszkań klientów w całej Europie, np. w Warszawie, Mediolanie i Norwegii.

- Dotychczas mieszkańcy regionu, chcąc pokazać swoje przywiązanie do Zagłębia, czy sprezentować przyjaciołom pamiątkę z regionu, nie mieli zbyt wielkiego wyboru. Teraz mogą sięgnąć po nasze propozycje - mówi Beata Nocoń.

Gdzie można je zobaczyć?

2 czerwca - Muzeum Miejskie Sztygarka, wernisaż wystawy plakatów "Zagłębiarek". Wystawę będzie można oglądać do 11 czerwca.

14 czerwca - Festiwal Organizacji Pozarządowych w Sosnowcu                       

14 czerwca -  "Noc Muzeów",  Muzeum Miejskie „Sztygarka”  w Dąbrowie Górniczej.
 
(mag)

 

 

Uwaga - Zagłębiacy z pasją!

Wracamy do prezentowania zapoczątkowanego przez nas kilka lat temu cyklu - "Dąbrowiacy z pasją". Na naszych łamach przedstawiliśmy wam już ponad 50 kreatywnych osób. Chcemy jednak rozszerzyć nasz dział i pokazywać wam ciekawe osobowości czy projekty z całego regionu. Nasza seria zmieni więc nazwę na "Zagłębiacy z pasją". Macie pomysł o kim moglibyśmy napisać? A może sami chcielibyście się zaprezentować na naszych łamach. Nie stawiamy żadnych wymagań, ograniczać was może jedynie własna wyobraźnia!

Zapraszamy do kontaktu: redakcja@dg.pl
 

Komentarze


Pozostałe

Szymon Lubaszka - Śladami Kopalń Zagłębia Dąbrowskiego

Ma 25 lat i nietypowe zainteresowania. Aby je realizować schodzi pod ziemię. Szymon Lubaszka, młody dąbrowianin, podąża śladami nieczynnych już kopalń Zagłębia Dąbrowskiego, które chce ocalić od zapomnienia. Jego orężem jest aparat fotograficzny i profil na Facebooku. Fotografuje nieczynne już kopalnie, zbiera eksponaty, aby potem zaprezentować je na organizowanych przez siebie wystawach. Swój projekt nazwał "Śladami Kopalń Zagłębia Dąbrowskiego".

Jakub Bednarz - życie na szóstym biegu

Niektórzy nie rozumieją co inni widzą w bieganiu, dla innych bieganie jest natomiast sposobem na życie. Jeszcze innym potrzebny jest impuls do działania lub po prostu dobry przykład. Jeśli go wam brakuje koniecznie przeczytajcie ten artykuł. Przedstawiamy sylwetkę Jakuba Bednarza - mieszkańca Dąbrowy Górniczej, który przebiegł to miasto wzdłuż i wszerz, a na swoim koncie ma udziały w wielu imprezach biegowych w całej Polsce i wyniki, które imponują.

Bajkoszycie - Marta Paśnik

Zagłębie pełne jest kreatywnych osób, które mijamy na ulicach, ale również w świecie wirtualnym, przekładając kartki elektronicznych stron. Nie sposób przejść obojętnie obok ich magicznego świata. Taki jest właśnie świat Marty, mieszkanki Będzina, prowadzącej bloga ugliefriend. Zakwalifikować ją do szafiarek to mało. Jej blog to moda, poezja i malarstwo w jednym. Upust swojej wyobraźni daje również szyjąc szmaciane lalki. Na jej wytwory mamy dla was rabat, ale najpierw poczytajcie.

Bartłomiej Rdest - Leerde88

Jego zdjęcia mówią same za siebie. Nie potrzebują kolorów, aby wyrazić swój przekaz. Ich siła polega na kolorystycznym minimalizmie i ukrytej nostalgii. Leerde88 - pod takim nickiem na Instagramie kryje się dąbrowianin, którego zdjęć w tym medium społecznościowym trudno nie zauważyć. Bartłomiej Rdest, bo tak się naprawdę nazywa, regularnie publikuje zdjęcia prezentujące również miasto Dąbrowa Górnicza. Nie znajdziecie tam jednak typowych fotek. Jego zdjęcia mają to coś, co tak trudno określić. Zresztą sami sprawdźcie.

Zobacz więcej