My default image

Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa na weekend

 Powrót do głównej
 Powrót do głównej

Dąbrowa na weekend


Nadchodzący weekend będzie debeściakowy. Przez trzy dni sala teatralna PKZ-etu będzie huczeć od salw śmiechu. Formacje kabaretowe będą bawić publiczność, walcząc o tytuł Debeściaka. W bibliotece spotkamy Agatę Passent. Dzieci będą mogły pouczyć się angielskiego, a w niedzielę obejrzą spektakl o „Smoku Wawelskim”.

Dąbrowa na weekend

PIĄTEK 

Miejska Biblioteka Publiczna godz. 12.00. 
Klub Malucha 
 
Cykliczne zajęcia dla dzieci w wieku 2-5 lat w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej. W programie m.in.: gry i zabawy dla najmłodszych, wspólne czytanie i zajęcia plastyczne. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod nr tel. 32 262 49 14. 
 
Miejska Biblioteka Publiczna 
Easy English godz. 15:30, 16:15 
 
Nauka języka angielskiego. Zajęcia dla dzieci podzielone są na dwie grupy wiekowe: I grupa dla dzieci 7-8 lat, II grupa 9-10. 
 
Miejska Biblioteka Publiczna 
Sztuka na miarę, godz. 17:00 
 
Plastyka dla matematyka i matematyka dla plastyka. Zajęcia prowadzone przez Otwartą Pracownię Artystyczną . 
 
Klub Osiedlowy Helikon godz. 17.00. 
Pamiętamy 
 
Zapraszamy na wieczornicę zorganizowaną dla uczczenia 39. rocznicy inauguracji pontyfikatu papieża. W programie: wspomnienia uczestników spotkań Jana Pawła II z rodakami, muzyka bliska sercu papieża, strofy poezji okolicznościowej oraz otwarcie wystawy obrazów i fotografii z pierwszej wizyty papieża w ojczyźnie. 
 
Miejska Biblioteka Publiczna godz. 18.00. 
Spotkanie autorskie z Agatą Passent 
 
Tym razem gościem dąbrowskiej biblioteki będzie Agata Passent, dziennikarka, stała felietonistka miesięcznika „Twój Styl” i współprowadząca program o literaturze „Xięgarnia” (TVN24). Agata Passent jest germanistką, ukończyła także studia na Uniwersytecie Harvarda w Cambrige. Jest autorką książek „Miastówka”, „Pałac wiecznie żywy”, „Dziecko? O, matko”, „Kto to Pani zrobił?”. Jest córką Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta oraz mamą dwóch chłopców. Ponad to jest prezesem Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej. Spotkanie autorskie, zorganizowane w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood 
 
Pałac Kultury Zagłębia godz. 19.00. 
XV Debeściak – Konkurs Stand-UP 
 
Nadchodzi jubileuszowa XV Dąbrowska Ściema Kabaretowa! Od 27 do 29 października w Pałacu Kultury Zagłębia będziemy świadkami narodzin nowego DeBeŚciaka! A dokładnie dwóch DeBeŚciaków, ponieważ tegoroczna Ściema podzieli się na dwa konkursy: kabaretowy oraz stand-up. Na zwycięzców czekać będzie blichtr, sława i wieczne uwielbienie, zwłaszcza, że tematem przewodnim imprezy będzie Hollywood i wszystko, co związane z filmem i gwiazdami. Przystawką w wielkim bankiecie śmiechu będzie pokaz pełnometrażowej parodii fantasy w reżyserii Jarosława Cyby The Lord of The Stars oraz wystawa rysunków satyrycznych Henryka Sawki. 
 
Dąbrowska Ściema Kabaretowa DeBeŚciak to jeden z najbardziej znanych, cenionych i wyczekiwanych przeglądów kabaretowych w Polsce. Jedyny taki konkurs, w którym jurorem jest publiczność. Wymagająca i prawie nieprzekupna, nierzadko składająca się ze stałych bywalców, którzy niejedno już widzieli i nie dadzą się tak łatwo zwieść. Ich głos w wyborach jest jedynym czynnikiem decydującym o zwycięstwie lub porażce. To, co charakterystyczne dla tego posiadającego 15-letnią tradycję kabaretowego wydarzenia, to luźny stosunek do sztywnych reguł konkursu oraz zmieniający się każdej edycji temat przewodni, dzięki któremu publiczność może być pewna, że prezentowane skecze nie będą "odgrzewane". 
 
Po raz pierwszy na deskach Sali Teatralnej w szranki staną stand-upowcy, którzy w swojej kategorii zawalczą o statuetkę DeBeŚciaka, BeŚciaka i Ściaka. Każdy z nich będzie miał 30 minut, by przekonać do siebie dąbrowską publiczność – tę samą, która wyłoni zwycięzców w specjalnym głosowaniu. Na pałacowej scenie zobaczymy niekoniecznie młodych, ale z całą pewnością zdolnych wykonawców tego (dość świeżego w Polsce) oralnego rzemiosła: 
 
m.in. 
Marcina Zbigniewa Wojciecha 
Mieszka Minkiewicza 
Jacka Nocha 
Szymona Łątkowskiego 
David Mbeda Ndege 
Grzegorz Dolniak 
 
Konkurs w kategorii stand-up poprowadzi piękny i niepowtarzalny laureat ubiegłorocznego DeBeŚciaka – Damian Kubik vel Antoni Gorgoń Grucha! 
 
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE: 
 
24-29.10.2017 wystawa rysunków satyrycznych Henryka Sawki 
 
SOBOTA 
 
Miejska Biblioteka Publiczna godz. 10.00. 
Biblioteka Planszówek 
 
Spotkania miłośników gier planszowych – rozgrywki, turnieje gier. Wstęp bez zapisów . 
 
Pałac Kultury Zagłębia godz. 16.00.-22.00. 
Debeściak 
 
Konkurs kabaretowy to stały element każdej Ściemy, w którym biorą udział zespoły mające szansę, by zostać jedną z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie polskiej sceny kabaretowej. W tym roku o tytuł DeBeŚciaka, BeŚciaka i Ściaka zawalczą: 
 
m.in. 
 
44-200 
Noc 
Czołówka Piekła 
4 Fala 
Weźrzesz 
A JAK! 
 
Konkurs kabaretów poprowadzą Dynamiczni, Nieprzewidywalni i Oryginalni, czyli Kabaret DNO! 
 
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE: 24-29.10. wystawa rysunków satyrycznych Henryka Sawki 
 
Hala Widowiskowo-Sportowa godz. 17.00. 
Mecz siatkówki 
 
Zawodniczki MKS Dąbrowa Górnicza zmierzą się z KS Pałac Bydgoszcz. 
 
NIEDZIELA 
 
Dom Kultury Ząbkowice godz. 10.30. 
 
Niedzielne Poranki Teatralne – Legenda o Smoku Wawelskim 
 
Spektakl przygotowany na podstawie najbardziej znanej krakowskiej legendy. Ukazuje ważną rolę przyjaźni, wskazuje dzieciom potrzebę kierowania się w życiu codziennym zasadami etyki. Aktorzy zwracają uwagę dzieciom na wartości moralne: opiekuńczość, odpowiedzialność, wspólna praca i odwaga. Znakomite opracowanie tekstu, piękna, autorska muzyka, doskonałe, kolorowe stroje i rekwizyty stwarzają atmosferę nauki i rozrywki z mnóstwem wrażeń artystycznych. Podczas spektaklu dzieci biorą czynny udział na przykład naprawiając bucik Krakowianki, tańcząc krakowiaka w oryginalnych strojach krakowskich, czy wypychając baranka siarką. Inscenizacja przybliża dzieciom kulturę związaną z Krakowem, a tym samym z historią naszego kraju. 
 
Pałac Kultury Zagłębia godz. 17.00. 
 
Debeściak – Koncert Laureatów 
 
Jak sama nazwa wskazuje, podczas tego koncertu zobaczymy zdobywców statuetek DeBeŚciaka, BeŚciaka i Ściaka zarówno w kategorii stand-up , jak i kategorii kabarety . Łącznie 6 wykonawców, którzy otrzymali od Was największą ilość głosów w konkursie. Zwieńczeniem niedzielnego wydarzenia będzie występ Kabaretu DNO. 
 
CAŁY WEEKEND 
 
Kino Kadr 
Biegacze godz. 17.00. 
Gatunek: dokumentalny, kraj produkcji: Polska, 2017 czas trwania: 72 min 
reżyseria: Łukasz Borkowski 
 
240 kilometrów, 1200 metrów wspinaczki i 52 godziny. Tylko tyle na pokonanie morderczej trasy mają uczestnicy Biegu 7 Szczytów. Nie zważając na uporczywy deszcz czy doskwierający upał niestrudzenie zmierzają do mety. Wszystko po to, by przez ten jeden moment poczuć spełnienie i euforię. Trójka bohaterów. Agata - matka trójki dzieci, Michał - sportowiec i podróżnik oraz Wiesław – menadżer w dużym banku podejmują próbę ukończenia jednego z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie. Dokument jest wnikliwym portretem globalnego fenomenu biegania – posuniętego do ekstremum. To próba odpowiedzi na pytanie, jak wiele możesz z siebie dać, by zagłuszyć cierpienie, poczuć chwilową ulgę i zdobyć pewność, że coś po tobie pozostanie. Biegacze to także spojrzenie w głąb codzienności odnoszącego sukcesy bankowca, mistrzyni Muay Thai wciąż mierzącej się z trudną przeszłością i człowieka, któremu poza bieganiem nie zostało już nic. Obserwujemy z bliska każdy ruch bohaterów – odważny bieg na początku morderczej trasy, momenty zwątpienia i kryzysu, bolesne i upokarzające przekraczanie możliwości własnego ciała. Wszyscy spotykają się na starcie, by w trakcie wykańczającego biegu odnaleźć samych siebie. 
 
Biegi ekstremalne to zawody na dystansie przekraczającym 100 kilometrów lub zawody czasowe, trwające powyżej 24 godzin. Wyścigi takie organizowane są na całym świecie, również w Polsce. Biorą w nich udział wspólnie mężczyźni i kobiety. Zawody dziel ą się na szosowe i terenowe, organizowane w bardzo trudnym terenie. Aby ukończyć bieg, należy zmieścić się w wymagającym limicie czasu. W zawodach zwykle bierze udział kilkaset osób. Około połowa z nich rezygnuje z powodu kryzysu psychicznego lub wycieńczenia. Lekarze wprost nazywają takie zawody szaleństwem. 
 
Człowiek z magicznym pudełkiem godz. 19.30. 
Gatunek: romans/Sci-Fi, kraj produkcji: Polska, 2017 czas trwania: 108 min 
Reżyseria: Bodo Kox, Obsada: Olga Bołądź, Piotr Polak, Sebastian Stankiewicz 
 
Bodo Kox – twórca wielokrotnie nagradzanej Dziewczyny z szafy, najlepszego polskiego filmu MFF Camerimage, powraca z kolejnym projektem. Najnowsze dzieło laureata nagrody Polskiej Akademii Filmowej – Człowiek z magicznym pudełkiem – to niezwykła historia miłości potrafiącej pokonać wszelkie granice czasoprzestrzeni. Scenariusz „Człowieka z magicznym pudełkiem” otrzymał specjalne wyróżnienie w prestiżowym konkursie ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego w Cannes. Film znalazł się w prestiżowym gronie filmów nominowanych do Złotych Lwów 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W październiku 2017 roku obraz zostanie pokazany na 33. Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz na 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan. 
 
Warszawa, rok 2030. Wydawać by się mogło, że dla Adama (Piotr Polak) lepsze jutro było… wczoraj. Dotknięty zanikiem pamięci bohater musi zacząć wszystko od nowa. Przeprowadza się i rozpoczyna pracę w potężnej korporacji. Poznaje w niej atrakcyjną Gorię (Olga Bołądź), którą jest totalnie oczarowany. Początkowo dziewczyna opiera się jego zalotom, uparcie twierdząc, że nie jest w jej typie. Gdy jednak romans nabiera rumieńców, chłopak dokonuje niebywałego odkrycia. W swoim nowym mieszkaniu znajduje stare radio, które nadaje audycje z lat 50. Okazuje się, że odbiornik emituje również fale umożliwiające teleportację. Podczas jednej z podróży Adam „utyka” w 1952 roku. Zaniepokojona nieobecnością ukochanego Goria podejmuje się fascynującej, ale i niebezpiecznej misji sprowadzenia go z powrotem. 
 
Za zdjęcia do Człowieka z magicznym pudełkiem odpowiadają wybitny polski operator Arkadiusz Tomiak (Obława, Dziewczyna z szafy, Karbala) oraz debiutujący w pełnym metrażu Dominik Danilczyk. Scenografia to dzieło Wojciecha Żogały, wielokrotnie nagradzanego, m.in. za film Łukasza Palkowskiego Bogowie na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2014 roku. Kostiumy stworzyła Katarzyna Adamczyk, która z Bodo Koxem pracowała przy jego poprzednim filmie Dziewczyna z szafy. Charakteryzacją zajęła się również nagrodzona w Gdyni za Bogów – Agnieszka Hodowana, która współpracowała m.in. z Małgorzatą Szumowską przy Body/Ciało i Marcinem Wroną przy jego ostatnim filmie Demon. Za montaż odpowiedzialna jest Milenia Fiedler (Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy, Dziewczyna z szafy, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Katyń). Muzykę do filmu skomponował utytułowany włoski artysta Sandro Di Stefano. 
 
Pałac Kultury Zagłębia – Galeria 
Wielorakość – wystawa 
 
Gdzie 14 artystów, tam bogactwo technik i barw – tak w skrócie można opisać zbliżającą się wystawę Wielorakość, która od 6 października do 3 listopada w Galerii Sztuki PKZ prezentować będzie malarską twórczość wykładowców Katedry Malarstwa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. 
 
Jak inaczej poznawać sztukę, jak nie na podstawie dzieł profesjonalistów. Czternastu wykładowców malarstwa z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wystawi swoje prace w pałacowej galerii, ukazując różne techniki, inspiracje i autorski ruch pędzlem. Część z nich będziemy mieli okazję spotkać podczas wernisażu. Nazwa „Wielorakość” ma nie tylko podkreślać liczbę artystów i ich różnorodne podejście do malarstwa, ale także mnogość wydarzeń towarzyszących wystawie. W czasie trwania ekspozycji zostaną zorganizowane warsztaty, których uczestnicy – grupy szkolne oraz osoby indywidualne - poznają poszczególne etapy tworzenia obrazu, począwszy od kompozycji, przez mieszanie barw i malowanie, również za pomocą niekonwencjonalnych narzędzi. W trakcie zajęć malarze amatorzy zostaną również oprowadzeni przez kuratora wystawy po „Wielorakości”. Dodatkowo planowane są wykłady o sztuce, które poprowadzi dr Adam Rokowski. 
 
Wśród autorów wystawy, która potrwa do 3 listopada znaleźli się: 
 
prof. Jarosław Kweclich, prof. Marian Jarzemski, prof. Rafał Janusz Głowacki, prof. Włodzimierz Kulej, prof. Włodzimierz Karankiewicz, prof. Magdalena Snarska, prof. Beata Babel-Karankiewicz, dr Dariusz Słota, dr Bartosz Frączek, dr Jakub Jakubowski, mgr Tadeusz Kosela, dr Adam Rokowski, mgr Justyna Warwas oraz mgr Artur Wawrzkiewicz. 

Komentarze


Pozostałe

Zobacz więcej