My default image

Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa na weekend

 Powrót do głównej
 Powrót do głównej

Dąbrowa na weekend


W ostatnich dniach jesień nas rozpieszcza, więc i my zadbajmy o dobry nastrój. Jesienne, kolorowe klimaty otulą nas w Helikonie. W bibliotece spotkamy Filipa Łobodzińskiego, a w Pałacu Kultury Zagłębia zobaczymy monodram w wykonaniu wybitnego aktora, Wojciecha Pszoniaka. Kto woli kino, zapraszamy do Kadru, gdzie nie zapomniano o seansie dla dzieci.

Dąbrowa na weekend

PIĄTEK 

Miejska Biblioteka Publiczna godz. 12.00. 
Klub Malucha 
 
Cykliczne zajęcia dla dzieci w wieku 2-5 lat w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej. W programie m.in.: gry i zabawy dla najmłodszych, wspólne czytanie i zajęcia plastyczne. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod nr tel. 32 262 49 14. 
 
Easy English godz. 15:30, 16:15 
Nauka języka angielskiego. 
 
Sztuka na miarę, godz. 17:00 
Plastyka dla matematyka i matematyka dla plastyka. Zajęcia prowadzone przez Otwartą Pracownię Artystyczną . 
 
Klub Osiedlowy Helikon godz. 17.00. 
Rok polski – Jesień 
 
Bohaterką kolejnej edycji programu Rok polski będzie Jesień, w wielu odsłonach i barwach. Nie zabraknie wierszy o jesieni, dobrej muzyki rozrywkowej z jesienią w tle oraz fragmentów literatury polskiej ukazującej specyfikę tej polskiej pory roku. 
 
Zaproszeni do programu goście wspominać będą obrzędy i obyczaje związane z jesiennymi miesiącami. Atrakcją wieczoru będzie wystawa fotograficzna Dąbrowska jesień w obiektywie Małgorzaty-Grażyny Korpikiewicz. 
 
Miejska Biblioteka Publiczna godz. 18.00. 
Spotkanie autorskie z Filipem Łobodzińskim 
 
Spotkanie autorskie z Filipem Łobodzińskim – dziennikarzem, tłumaczem, muzykiem Zespołu Reprezentacyjnego, filmowy Dudusiem z „Podróży za jeden uśmiech”, prowadzącym (wspólnie z Agatą Passent) program „Xięgarnia”. 
Spotkanie odbędzie się w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood. 
 
Facebookowe wydarzenie: www.facebook.com/events/115266562483340/
Spotkanie zorganizowane w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood. 
 
Pałac Kultury Zagłębia godz. 18.00. 
Belfer –spektakl teatralny 
 
Belfer - znakomity monodram równie znakomitego aktora - Wojciecha Pszoniaka - na deskach Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia! Sztuka w reżyserii Michała Kwiecińskiego będzie pierwszym spektaklem w jesiennym programie PKZ. 
 
Sztuka Belfer autorstwa belgijskiego dramaturga Jeana Pierre’a Dopagne’a to historia nauczyciela wykładającego literaturę w szkole dla tzw. trudnej młodzieży. Praca wykonywana do tej pory w poczuciu misji, zmienia się stopniowo w pełną nerwów grę, gdy codziennie przychodzi mu stawiać czoło uczniom mającym za nic wszelkie ideały. Jego poetycka natura musi zmierzyć się z zachowaniem młodzieży ogołoconej z jakiegokolwiek autorytetu… Wyreżyserowana przez Michała Kwiecińskiego sztuka pokazywana już była w kilkudziesięciu krajach na świecie, prowokuje do dyskusji i stawia wiele pytań dotyczących relacji nauczyciel-uczeń. Premierowe przedstawienie odbyło się w jesienią 2004 r. W rolę tytułowego belfra wcielił się jeden z najwybitniejszych polskich aktorów – Wojciech Pszoniak. 
 
Fundamentalnie człowiek uczy się w dwóch miejscach: w domu i szkole. Mój monodram mówi o tym, jak kształtują się relacje między mentorem a uczniem oraz o degradacji naszej kultury i cywilizacji europejskiej – mówił Pszoniak w wywiadzie dla Polskiego Radia. 
 
Pałac Kultury Zagłębia godz. 19.00. 
Strofy z Piwnicy – koncert zespołu Psie Lico 
 
Literatura istnieje na wiele sposobów, różne są modalności funkcjonowania słowa w przestrzeni społecznej. Od października w Pałacu Kultury Zagłębia zadebiutuje nowy cykl koncertów Strofy z Piwnicy. Na deskach Piwnicy Teatralnej wystąpią poeci, muzycy, happenerzy, twórcy próbujący łączyć literaturę z muzyką, performensem czy teatrem. To niepowtarzalna okazja, aby zetknąć się z nowymi interpretacjami znanych i mniej znanych utworów, zbadać pogranicza literatury, wyprawić się na jej marginesy. Raz w miesiącu wszyscy miłośnicy poezji i nie tylko będą mogli przenieść się do trochę innego świata niż naznaczona rutyną codzienność. 
 
Zespół tak charakteryzuje siebie i swój repertuar: Psie Lico to surowa i młoda kapela. Grają muzykę różnorodną, łączącą punk, rock i poezję śpiewaną. Głównym spoiwem Psiego lica są organiczne i zwierzęce Psalmy Tadeusza Nowaka, poety nurtu wiejskiego i surrealisty. Pojawiają się także inni umarli poeci oraz teksty autorskie. Ich dotychczasową publicznością były piwniczne szczury i myszy, ogień i źrenice koni. 
 
Serdecznie zapraszamy do zejścia w podziemia tego październikowego wieczoru. To, co stamtąd wyniesiemy, na długo zostanie w pamięci. 
 
Skład zespołu: 
Kalina Jaglarz - gitara elektryczna, wokal, niektóre teksty 
Michał Świderek - gitara basowa i dźwiękasy 
Filip Janota - perkusja 
 
Villa Moda godz.19.00. 
Kabaret DNO 
 
Występ dąbrowskiego kabaretu to dobry poprawiacz jesiennego humoru. Bilety w cenie 15 zł. 
 
SOBOTA 
 
Miejska Biblioteka Publiczna godz. 10.00. 
Biblioteka Planszówek 
 
Spotkania miłośników gier planszowych – rozgrywki, turnieje gier. Wstęp bez zapisów . 
 
Kino Kadr godz. 15.00. 
Villads – Kino Dzieci 
 
Villads! Villads? Villads?! 6-Letni bohater, co chwilę słyszy swoje imię. Rodzice wciąż czegoś od niego chcą. Ustalają zasady i przerywają zabawę w najlepszym momencie. Czy tak będzie też w szkole? 
 
Dorośli i ich zasady! Nie zawsze da się je wszystkie zapamiętać, a co dopiero zrozumieć. I chociaż Villads bardzo się stara, nie zawsze udaje mu się ich przestrzegać. To przecież nie jego wina, że dookoła jest tyle rzeczy do zrobienia. I każda jest dużo bardziej intrygująca od siedzenia w szkolnej ławce. A to, dlaczego trzeba siedzieć, kiedy można robić coś ciekawszego, nie zostało wcale wyjaśnione. Czy pierwsza klasa może być w ogóle fajna? Czy szkoła da się lubić? Aby tak było, postarać się musi nie tylko Villads, ale i poważni dorośli. 
 
„Villads” w reżyserii Frederika Meldala Nørgaarda otrzymał aż trzy nagrody na zakończonym przed kilkoma dniami 4. Festiwalu Filmowym Kino Dzieci, w tym najcenniejszą z nich – Nagrodę Publiczności, przyznawaną w ogólnopolskim głosowaniu przez widzów festiwalu z 21 kin w Polsce. Główną nagrodą Kwiatu Paproci nagrodziło go również jury twórców (Marta Karwowska, Jerzy Rogiewicz, Robert Jarosz). Twórcy w swoim werdykcie podkreślili, że „Villads” jest uczciwą historią o życiu sześciolatka – dokładnie takim, jakie ono jest. (…) bezpretensjonalnie, prosto, szczerze, ale równocześnie z fantazją i dowcipem opowiada o relacjach między dziećmi a dorosłymi. Wyróżnienie filmowi przyznali również dziennikarze (Małgorzata Jakubowska, Dorota Chrobak, Agnieszka Szydłowska) za zaproszenie do świata chłopięcej (męskiej) wrażliwości, oswajanie pierwszych dni szkoły i wspólne skakanie po seansie. 
 
Hala Widowiskowo-Sportowa „Centrum” godz. 18.00. 
MKS Dąbrowa Górnicza – Stelmet BC Zielona Góra 
 
W ostatnim meczu na wyjeździe dąbrowscy koszykarze przegrali z Treflem Sopot. Tym razem grają na swoim parkiecie. Trzymamy kciuki i gorąco dopingujemy! 
 
CAŁY WEEKEND 
 
Kino Kadr 
Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie godz. 17.00. 
 
Ballada filmowa utrzymana w konwencji kina drogi o jednym z najwybitniejszych polskich podróżników, Aleksandrze Dobie. Fikuśna opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki. Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób opowiada swoje historie w trakcie podróży, której celem jest transport kajaka przez pełne uroku krajobrazy Polski. Opowieściom tym towarzyszą fragmenty filmów z jego wypraw transatlantyckich, animacje ilustrujące przygody, przeplatane piosenkami. Zabawy konwencją oraz wyimaginowane postaci pojawiające się na drodze ukazują młodzieńczą naturę Olka, pomimo skończonych siedemdziesięciu lat. Film jest pochwałą dążenia do realizacji marzeń. 
 
Zgoda godz. 19.30. 
 
Jest rok 1945. Właśnie kończy się wojna. W Świętochłowicach na Śląsku organy bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego, UB dokonuje czystek wśród „niechętnych komunistycznej władzy”. Do pracy w obozie zgłasza się młody chłopak Franek. Próbuje ocalić Annę, w której jest zakochany. Nie wie, że wśród osadzonych znalazł się Erwin, Niemiec, jego przyjaciel sprzed wojny, który od dawna skrycie kocha się w dziewczynie… Franek dołącza do komunistów, naiwnie licząc, że uda mu się oszukać system. Już pierwsze dni pracy w obozie odzierają go ze złudzeń. A z czasem przekonuje się, że aby ocalić swoją ukochaną, będzie musiał poświęcić wszystko... 
 
„Zgoda” to poruszająca historia miłosna, rozgrywająca się w trudnych czasach schyłku II wojny światowej. Opowieść o dwóch młodych mężczyznach (Jakub Gierszał – „Sala samobójców”, „Wszystko, co kocham” i Julian Świeżewski – „Wołyń”) zakochanych w jednej dziewczynie. W tę wcieliła się Zofia Wichłacz, która debiutowała rolą „Biedronki” w „Mieście 44” Jana Komasy, zdobywając za swoją kreację Polską Nagrodę Filmową Orzeł w kategorii „Odkrycie roku” oraz Złote Lwy za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W 2017 roku jej występ w „Amoku” wyróżniono w Berlinie nagrodą Shooting Star 2017, przyznawaną najzdolniejszym europejskim aktorom młodego pokolenia. Film Macieja Sobieszczańskiego został nagrodzony na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w sekcji First Look dla najlepszego projektu w fazie postprodukcji. 
 
Scenariusz „Zgody”, autorstwa Małgorzaty Sobieszczańskiej, otrzymał III nagrodę w konkursie Script Pro 2012. Za kamerą stanął Walentyn Wasjanowicz, wybitny ukraiński operator, autor zdjęć do nagrodzonego w Cannes filmu „Plemię”. Reżyserem filmu jest Maciej Sobieszczański, którego poprzedni film „Performer” uhonorowano prestiżową nagrodą „Think” podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. 
 

Komentarze


Pozostałe

Zobacz więcej