My default image

Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa na weekend

 Powrót do głównej
 Powrót do głównej

Dąbrowa na weekend


Pójść na koncert młodej, utalentowanej artystki? A może złapać byka za rogi? Albo świetnie się bawiąc, pomóc chorej dziewczynie? Nie musicie wybierać. W piątkowe popołudnie zapraszamy na koncert Julii Marcell Trio, który będzie kolejnym wydarzeniem w ramach ZagłębiaWood. W sobotę, pisząc dyktando, sprawdzicie swoją wiedzę ortograficzną. W niedzielę wiele będzie się działo na placu Wolności, gdzie każdy powinien przyjść, by dobrze się bawiąc, pomóc chorej Patrycji.

Dąbrowa na weekend

PIĄTEK 13.10. 

Miejska Biblioteka Publiczna godz. 12.00. 
Klub Malucha 
 
Cykliczne zajęcia dla dzieci w wieku 2-5 lat w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej. W programie m.in.: gry i zabawy dla najmłodszych, wspólne czytanie i zajęcia plastyczne. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod nr tel. 32 262 49 14. 
 
Easy English godz. 15:30, 16:15 
Nauka języka angielskiego. 
 
Sztuka na miarę, godz. 17:00 
Plastyka dla matematyka i matematyka dla plastyka. Zajęcia prowadzone przez Otwartą Pracownię Artystyczną . 
 
Pałac Kultury Zagłębia godz. 17.00. 
Julia Marcell Trio – koncert 
 
Artystka, która swój międzynarodowy sukces zawdzięcza swojemu talentowi, odwadze i dobroci swoich internetowych fanów, którzy zafundowali jej 4 albumy – Julia Marcell. Jej koncert z utworami z najnowszej płyty Proxy będzie muzycznym zwieńczeniem Dąbrowskiego Festiwalu Kultury Zagłębiewood. Zagra ona wraz ze swoim trio 13 października o godzinie 17:00 w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. 
 
Julia Marcell – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Ma na swoim koncie 4 albumy – ufundowane dzięki internautom It Might Like You z 2008 r., June z roku 2011 – z piosenkami Matrioszka i Echo, które długo zajmowały wysokie pozycje list przebojów, Sentiments z 2014 r. oraz najnowsza, pierwsza w całości polskojęzyczna płyta PROXY. 
 
Julia została laureatką prestiżowych nagród m.in.: Paszportu Polityki 2012 w kategorii Muzyka Popularna, Fryderyka 2012 w kategorii Muzyka Alternatywna, jak również Nagrody Artystycznej miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego 2011. Wydawnictwa Julii Marcell spotkały się z uznaniem publiczności, dziennikarzy oraz ludzi związanych z kulturą, nie tylko w Polsce – ukazały się również w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Obok własnych piosenek, pisze również muzykę do filmu i teatru. Jest autorką m.in. ścieżki dźwiękowej do najnowszego obrazu Przemysława Wojcieszka Jak całkowicie zniknąć oraz sztuk teatralnych Kamienne niebo zamiast gwiazd i Kronos w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. 
 
Julia i jej zespół koncertują na całym świecie. Odwiedzili między innymi Niemcy, Holandię, Wielką Brytanię, Finlandię, Portugalię, Japonię i Stany Zjednoczone. Wystąpili również na wielu festiwalach – SXSW, Eurosonic Festival, The Great Escape Festival, Reeperbahn Festival, CO-POP, Open’er Festival, Męskie Granie i wielu innych. 
 
Skład trio: 
Julia Marcell 
Anna Prokopczuk 
Gosia Dryjańska 
 
SOBOTA 14.10. 
 
Miejska Biblioteka Publiczna godz. 10.00. 
Biblioteka Planszówek 
Spotkania miłośników gier planszowych – rozgrywki, turnieje gier. Wstęp bez zapisów. 
 
Walka z bykami, czyli ortograficzna corrida” - V Dyktando Dąbrowskie godz. 11:00 
 
Miłośnicy poprawnej polszczyzny staną w szranki i stoczą bój z językowymi „bykami”. 
 
Do konkursu może zgłosić się każdy, kto ukończył 16 rok życia i jest zameldowany na terenie województwa śląskiego. W tym roku uczestnicy dyktanda zmierzą się z tekstem przygotowanym przez dr hab. Danutę Krzyżyk - językoznawcę z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która będzie także przewodniczyć obradom jury. 
 
Impreza będzie nie tylko okazją do promocji kultury naszego języka ojczystego, ale przede wszystkim świetną zabawą i możliwością zdobycia cennych nagród. Mistrz ortografii otrzyma tytuł „Pogromcy byków” oraz nagrodę finansową. 
 
Villa Moda godz.20.00. 
Farben Iehre 
Zapraszamy na koncert akustyczny. Bilety 30-35 zł. 

NIEDZIELA 15.10. 
 
Pogoria III plaża godz. 11.00. 
Cross Czwórki 
 
Fani biegania na pewno nie przegapią kolejnego biegu, organizowanego przez stowarzyszenie Pogoria Biega. 
 
Gwarantujemy super atmosferę, bardzo ciekawą - urozmaiconą trasę i profesjonalną organizację 
 
Medal i małe, co nieco dla każdego uczestnika 
 
W tym roku są dwa warianty trasy do wyboru: 
 
Bieg główny 15 km 
 
bieg towarzyszący około 8 km. 
 
TRASA biegu głównego to dość wymagająca pętla o długości 15 km, poprowadzona leśnymi duktami i bezdrożami wzdłuż linii brzegowej zbiorników wodnych Pogoria III i IV, o nawierzchni ziemisto-trawiastej, piaszczystej, oraz częściowo utwardzonej. 
 
START i meta usytuowane będą na promenadzie przy Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogoria III 
 
TRASA Biegu Towarzyszącego to wymagająca terenowa pętla o długości ok. 8 km, połowa asfalt, połowa grunt w tym ok. 1 km piach i woda, poprowadzona wzdłuż linii brzegowej zbiorników wodnych Pogoria III i IV; 
 
Natomiast TRASA zawodów nordic walking to dystans 7 km, częściowo pokrywający się z trasą biegu, z nawrotem w rejonie parkingu przy Pogorii IV - po pokonaniu połowy dystansu. 
 
Pałac Kultury Zagłębia godz. 12.00.-20.00. 
Przybij Piątkę Pati – Koncert 
 
Osób o otwartych i szczodrych sercach w naszym mieście nie brakuje. Właśnie na szczodrość liczą organizatorzy niedzielnej imprezy w samym centrum miasta. Niemal przez cały dzień zarówno na placu Wolności, jak i wewnątrz PKZ-etu będzie się sporo działo i na pewno każdy dla siebie znajdzie jakąś atrakcję. A wszystko, to wymyślono i zorganizowano, by pomóc 20-letniej Patrycji Pluskocie, którą zaatakował mięsak Ewinga, będący drugim najczęściej występującym i najbardziej złośliwym nowotworem kości. Zastosowane leczenie przynosiło pożądane skutki, lecz chemioterapia na tyle osłabiła organizm Patrycji, że pojawiła się wysoka gorączka i doszło do zatrzymania akcji serca. Trwająca 40 minut reanimacja dziewczyny zakończyła się sukcesem i Patrycja wciąż walczy o zdrowie i dobre życie. 
 
Biorąc udział wydarzeniu możemy pomóc w leczeniu Patrycji, która w tej chwili przebywa w warszawskim Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Wybitny onkolog, prof. Piotr Rutkowski podjął się leczenia młodej dąbrowianki. 
 
Dajmy nadzieję Patrycji na wyleczenie i weźmy czynny udział w imprezie. 
 
Plan koncertów 
 
13: 15- 13: 45 Dźwięku Struktura & DJ FIM 
13: 45- 14: 00 licytacja 
14: 00- 14: 20 K2 & DJ FIM 
14: 20- 15: 00 licytacja 
15: 00- 15: 50 Coast Patrol 
15: 50- 16: 50 licytacja 
16: 50- 17: 00 Konrad Pluskota 
17: 00- 18: 00 Konopians 
18: 00- 19: 00 licytacja 
19: 00- 20: 00 Neu Oberschlesien 
 
Plan występów poza sceną główną 
 
13: 30- 14: 00 capoeira (ARUE) 
14: 10- 14: 20 break dance (SUPREME STYLE) 
14: 30- 15: 00 Wikingowie (NORDLIGE SVERDA HIRD) 
15: 10- 15: 40 karate (RONIN) 
15: 50- 16: 10 pokaz pierwszej pomocy (WSPS) 
16: 20- 16: 50 Wikingowie (NORDLIGE SVERDA HIRD) 
17: 00- 17: 30 pokaz i warsztaty zumby (KOCIA ZUMBA) 
17: 40- 18: 10- 18: 40 pokaz ew. warsztaty pole dance (RIRI POLE DANCE) 
 
pozostałe atrakcje w ciągu całego dnia 
– parada motocyklowa (Dawcy Uśmiechu) - na zewnątrz 
– kiermasz rękodzieła i bibelotów 
– kiermasz książek 
– kiermasz maskotek 
– sprzedaż ciasta 
– sprzedaż chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym 
– grochówka i żur z kuchni polowej- na zewnątrz 
– tradycyjna regionalna zalewajka (Zagłębie od kuchni) 
– wata cukrowa (GROJART) - na zewnątrz 
– prelekcja nt. bezdomności zwierząt (Nadzieja na Dom) - na zewnątrz 
– malowanie dzieciom buziek (O! pa) 
– konkurs plastyczny (Młodzież Kropka PL) 
- „ognisko” harcerskie (ZHP) 
– warsztaty z pierwszej pomocy 
– kącik makijażu (Avon) 
– tatuaże z henny (Śląskie hennowanie) 
– kot Sylwester- maskotka (Młodzież Kropka PL) 
– gry planszowe (Planszowa Dąbrowa) 
– prezentacja psów ratowniczych (WOPR) - na zewnątrz 
– stoisko autorskie artysta plastyk (Magdalena Reroń) 
 
Pałac Kultury Zagłębia Sala im. M. Spisaka godz. 16.00.-17.00. 
 
Rytmicznie czy melodyjnie – koncert rodzinny 
 
Koncerty rodzinne to nowa pozycja będąca częścią programu edukacyjnego dla dzieci pod nazwą Tajniki muzyki. 
 
Do odkrywania muzycznych sekretów zapraszamy rodziców i opiekunów ze swoimi pociechami. W czas niedzielnego podwieczorku, raz w miesiącu, odbywać się będą koncerty kameralne. Dzieci będą słuchać utworów, poznawać kompozytorów, przyglądać się instrumentom, dotykać i sprawdzać ich konstrukcje oraz brać udział w muzycznych zabawach. W grudniu i czerwcu całymi rodzinami będzie można zasiąść w Sali Teatralnej PKZ i delektować się muzyką symfoniczną, która zabierze publiczność w zupełnie inny wymiar muzycznej przyjemności. Projektowi towarzyszyć będą Humorystyczne poranki muzyczne realizowane w ramach akcji Szafa dzieciaka, czyli muzyka klasyczna, rozrywkowa i jazzowa w nowej, żartobliwej formie. 
 
Rytmicznie czy melodycznie to kameralny koncert rodzinny, którego tematem będą instrumenty perkusyjne. W roli głównej wystąpią: bębny, talerze, dzwonki, ksylofon i całe mnóstwo drobnych instrumentów pochodzących z różnych stron świata np.: marakasy, gong chiński, guiro, temple bloks, dzwonki alpejskie i inne. 
 
Wykonawcy: 
Adam Osadzin – perkusja 
Mateusz Misiak – perkusja 
Anna Sułkowska – fortepian 
Jolanta Schmidt – prowadzenie 
 
CAŁY WEEKEND 
 
Kino Kadr godz. 17.00. 
Twój Vincent 
 
Gatunek: biograficzny, animacja, kraj produkcji: Polska, Wielka Brytania, 2017, czas trwania: 95 min 
 
Reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Obsada: Douglas Booth, Eleanor Tomlinson, Saoirse Ronan, Chris O'Dowd, John Sessions, Aidan Turner, Helen McCrory, Robert Gulaczyk 
 
27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. Twój Vincent opowiada właśnie tę historię - odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny? 
 
Twój Vincent to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie. 
 
Photon godz. 19.30. 
Gatunek: dramat/science-fiction, kraj produkcji: Polska, 2017 czas trwania: 107 min. 
Reżyseria: Norman Leto, Obsada: Andrzej Chyra, Danuta Banach, Stanisław Banach. 
 
Film PHOTON jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co wiemy dziś na temat procesu tworzenia się materii. Nie jest to jednak film stricte przyrodniczy ani naukowy, w formule znanej widzom choćby z Animal Planet, ale oryginalna, ciekawa w odbiorze forma fabularyzowanego, dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata. 
 
Pierwsza część filmu traktuje o powstawaniu materii, gwiazd i planet. Niezwykle realistyczna wizualnie historia przedstawiona jest tutaj przez narratora: postać będącą aktorską interpretacją postaci noblisty Richarda Feynmana oraz wybitnego polskiego psychiatry, Antoniego Kępińskiego. Na ekranie widzimy w tej roli Andrzeja Chyrę. 
 
W drugiej części narrator wyjaśnia, co dzisiaj wiemy (i czego nie wiemy) na temat powstawania życia. W jaki sposób uformowały się złożone systemy cząsteczkowe? Dzięki kilku przykładom zaczerpniętym z codzienności przeciętnej rodziny, poznajemy biologiczne podłoże emocji, źródła przemocy i alkoholizmu, naturę tzw. wolnej woli. W filmie zobaczymy przekrój mózgu w chwili podejmowania prostej, rutynowej decyzji. W świetle najnowszych badań naukowych pojawia się interesujące pytanie: czy tak naprawdę sami decydujemy o czymkolwiek? Takie sprawy, dotyczące bezpośrednio wszystkich ludzi, ukazane zostają na przykładzie jednego dnia z życia Wojciecha i jego żony, Emilii. 
 
W ostatnim akcie filmu przyszłość ukazana jest w formie programu telewizyjnego, oglądanego przez wspomniane małżeństwo. Przewidywania oparte są na obecnych trendach futurologii. Internet stopniowo ewoluuje w stronę specyficznej formy sztucznej inteligencji, być może nawet świadomości. Podczas gdy Emilia i Wojciech zasypiają przed ekranem, film sięga dalej, odważnie prognozując dalsze łączenie człowieka z technologią. Narracja jest tutaj niezwykle realistycznymi „ujęciami” przyszłych baz danych, miast przyszłości. Widzimy nie tylko znane z filmów sci-fi metropolie, ale również mniejsze obszary miejskie. Jak może wyglądać Płock albo Lublin za 500 lat? W dalszych prognozach film ukazuje zaskakujące rozwiązania architektoniczne oraz samo replikujące się maszyny. 
 
Jaki będzie koniec wszechświata? 
Pałac Kultury Zagłębia – Galeria 
 
Wielorakość – wystawa 
 
Gdzie 14 artystów, tam bogactwo technik i barw – tak w skrócie można opisać zbliżającą się wystawę Wielorakość, która od 6 października do 3 listopada w Galerii Sztuki PKZ prezentować będzie malarską twórczość wykładowców Katedry Malarstwa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. 
 
Jak inaczej poznawać sztukę, jak nie na podstawie dzieł profesjonalistów. Czternastu wykładowców malarstwa z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wystawi swoje prace w pałacowej galerii, ukazując różne techniki, inspiracje i autorski ruch pędzlem. Część z nich będziemy mieli okazję spotkać podczas wernisażu. Nazwa „Wielorakość” ma nie tylko podkreślać liczbę artystów i ich różnorodne podejście do malarstwa, ale także mnogość wydarzeń towarzyszących wystawie. W czasie trwania ekspozycji zostaną zorganizowane warsztaty, których uczestnicy – grupy szkolne oraz osoby indywidualne - poznają poszczególne etapy tworzenia obrazu, począwszy od kompozycji, przez mieszanie barw i malowanie, również za pomocą niekonwencjonalnych narzędzi. W trakcie zajęć malarze amatorzy zostaną również oprowadzeni przez kuratora wystawy po „Wielorakości”. Dodatkowo planowane są wykłady o sztuce, które poprowadzi dr Adam Rokowski. 
 
Wśród autorów wystawy, która potrwa do 3 listopada znaleźli się: 
 
prof. Jarosław Kweclich, prof. Marian Jarzemski, prof. Rafał Janusz Głowacki, prof. Włodzimierz Kulej, prof. Włodzimierz Karankiewicz, prof. Magdalena Snarska, prof. Beata Babel-Karankiewicz, dr Dariusz Słota, dr Bartosz Frączek, dr Jakub Jakubowski, mgr Tadeusz Kosela, dr Adam Rokowski, mgr Justyna Warwas oraz mgr Artur Wawrzkiewicz. 
 

Komentarze


Pozostałe

Zobacz więcej